NRS5030T1R0NMGJ
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Mfr.Part #:
NRS5030T1R0NMGJ
Datasheet:
Description:
Fixed Inductors 5.00mmL×5.00mmW×3.00mmH SMD/SMT 1 µH 30 % 4 A 15 mΩ
ParameterValue
Tolerance30 %
Height - Seated (Max)3.1 mm
Length4.9022 mm
Width4.9022 mm
TerminationSMD/SMT
Max Operating Temperature120 °C
Min Operating Temperature-25 °C
Height3.1 mm
PackagingReel
Depth4.9 mm
Halogen FreeHalogen Free
Radiation HardeningNo
RoHSCompliant
Self Resonant Frequency110 MHz
TypeWirewound
Current Rating4 A
DC Resistance (DCR)15 mΩ
Test Frequency100 kHz
ShieldingShielded
Inductance1 µH
Core MaterialFerrite
Max DC Current6.6 A
Saturation Current6.6 A
Max Saturation Current6.6 A
Max Temperature Rise Current4 A
Temperature Rise Current4.9 A
Max Length5.1 mm
Max Width5.1 mm
Min Length4.7 mm
Min Width4.7 mm